G-N0BJXX3FZR

Blue Note

Instytucja kultury

Blue Note w świecie jazzfanów to świętość, najbardziej rozpoznawalna instytucja kultury. Klub i wytwórnia, a także sieć klubów. Ten w Nowym Jorku przy 131 West 3rd ulicy w Greenwich Village to mekka muzyków. Podobno najlepsi z najlepszych czekają tam w kolejce i występują za darmo - dla samego tylko prestiżu. Z kolei ten w Tokio to najbardziej ekskluzywny z nich.

Najpierw była wytwórnia płytowa założona przez niemieckiego imigranta Alfreda Liona i fotografa Francisa Wolffa w 1939 roku. Katalog ich płyt to najbardziej reprezentatywna historia jazzu jaka kiedykolwiek powstała. Francis Wolff zajął się oprawą graficzną: składały się one zawsze z takiej samej czcionki, była tego samego koloru i zawierała tylko jedno zdjęcie - a mimo to każda wyglądała inaczej. Do dnia dzisiejszego wydano ponad 1500 albumów pod egidą Blue Note.

Klub powstał dużo później, bo w 1981 roku przez Danny Bensusana w dzielnicy bohemy artystycznej Greenwich Village. Otwarty od ok. 17 godziny i działa do późnych godzin nocnych. Zazwyczaj są dwa koncerty (tzw. sety), po których często następuje jam session. Raz do roku odbywa się również festiwal, a przy klubie działa również radio. Uruchomiona franczyza obejmuje kluby w Tokio, Mediolanie, Rio de Janeiro, Napa i Pekinie. Podobno trzeba spełnić bardzo rygorystyczne warunki, aby otrzymać koncesje. Onegdaj w Poznaniu otworzono klub pod nazwą Blue Note, ale dość szybko przestali grać jazz i… no cóż…

Ostatnimi czasy jazz rozwijał się w w kierunku fuzji z innymi stylami. Opiszę je w innych artykułach. Bue Note, zarówno klub jak i wytwórnia idzie z duchem czasu. To w tej wytwórni powstała pierwsza, rewelacyjny debiut Us3, współpracuje też z dj hip hopowymi, artystami soulowymi.